logo.png
Your flash movie will be placed here.
transparent.gif
Vyhledávání
Rozšířené vyhledávání


transparent.gif
Dnes je: 26.01.2022 14:40:07  hodin


Právě jste na:  Domů > Středočeši zvítězili v celostátní soutěži „Navrhni projekt“

Středočeši zvítězili v celostátní soutěži „Navrhni projekt“

10.prosinec 2012

Soutěž „Navrhni projekt“, kterou pro studenty středních škol uspořádalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR ČR), už zná své vítěze. Mezi celkem 32 přihlášenými projekty z humanitních, ekonomických i technických středních škol z celé ČR zvolila odborná porota jako nejlepší projekt Řešení dopravní situace ve městě – systém sdílení jízdních kol pro Mladou Boleslav.Podzimní soutěž „Navrhni projekt“ měla za cíl zábavnou formou seznámit mladé lidi s problematikou fondů EU a kohezní politiky. Pětičlenné soutěžní týmy si samy zvolily téma a navrhly, jak by se evropské finance daly využít k podpoře regionu, kde žijí nebo studují. Ačkoli přihlášené projekty mohly mít jednodušší formu než opravdové projektové žádosti spolufinancované z evropských fondů, celková kritéria jako je účelnost, udržitelnost a realistický finanční rámec musela být dodržena.

Autoři vítězného projektu Řešení dopravní situace ve městě navrhli systém sdílení jízdních kol pro Mladou Boleslav, kde navštěvují gymnázium Dr. Josefa Pekaře. Přízeň poroty si získali video-průzkumem veřejného mínění, pečlivě sestaveným rozpočtem i originálním záměrem. „Realizace takového projektu by představovala první celoplošný systém pronájmu jízdních kol v ČR v rámci jednoho města, jaký mají v současnosti evropská velkoměsta Vídeň nebo Berlín,“ ocenil vítězný projekt při slavnostním vyhlášení první náměstek ministra po místní rozvoj Daniel Braun, který návrh označil za mimořádně vydařený.

Na druhém místě se umístil tým studentek Obchodní akademie a jazykové školy Pardubice s návrhem azylového domu Daemon, dům druhé naděje. Jako třetí nejlepší projekt na celostátní úrovni porota ocenila projekt Ekocentrum Podřipsko studentů Gymnázia Roudnice nad Labem. „Výběr nejlepšího projektu nebyl jednoduchý. Návrhy, které postoupily do celostátního kola, byly po všech stránkách detailně zpracované, realizovatelné a co je nejdůležitější, dlouhodobě udržitelné. Studenti prokázali vynikající znalost dané problematiky a své návrhy konzultovali nejen s odborníky, ale často také s předpokládanými uživateli navrhovaných projektů,“ vyzdvihl první náměstek ministra vysokou úroveň přihlášených projektů.

Úspěch prvního ročníku soutěže ukázaly již ústní prezentace projektů v sedmi regionálních kolech, které celostátnímu kolu předcházely. Sešly se zde návrhy ze všech existujících oblastí podpory dotovaných evropskými fondy. Soutěžící své návrhy představili porotcům z řad zástupců regionálních operačních programů, zástupců MMR ČR a koordinátorů sítě Eurocenter. Hodnotitelé pak do celostátního kola poslali nejlepší projekt z každého regionu. Vedle projektů zaměřených na revitalizaci krajiny, cestovní ruch, či snížení nezaměstnanosti předvedli studenti také velmi originální návrhy hvězdářské observatoře, běžecké sněhové stopy, vlakového nádraží či projektu zubní prevence. Kromě tří nejlepších návrhů vybrali porotci do celostátního kola tyto projekty:


-      Víceúčelové hřiště (SŠ technická a dopravní, Ostrava – Vítkovice)
-      Modernizace autobusového nádraží (Gymnázium Stříbro)
-      Zelená stezka - trasa pro běžce, cyklisty a in-line bruslaře (Gymnázium Jana Blahoslava a SŠ pedagogická, Přerov)
-  Zaměstnání, součást každého života - podpora zaměstnanosti mentálně a zdravotně postižených (Gymnázium Vincence Makovského, Nové město na Moravě)

Soutěž „Navrhni projekt“ probíhala v termínu od 3. září do 1. listopadu 2012 a přihlásit se mohli studenti středních škol.  Projekty se mohly týkat např. podnikání, dopravy, cestovního ruchu, životního prostředí či dalších skutečných oblastí podpory v jednom z regionů nebo v celé ČR. Studenti při svých návrzích využili nejen pomoc pedagogů, ale také semináře koordinátorů Eurocenter a pro účely soutěže speciálně sestavenou metodologickou příručku. Jako inspirace jim posloužily také snímky z úspěšné letní soutěže „Vyfoť projekt“ a online Mapa projektů.  Na internetové adrese www.navrhniprojekt.cz budou k dispozici nejlepší projekty regionálních kol. Na svých webových stránkách je bude propagovat i 13 Eurocenter po celé republice. MMR hodnotí soutěž i vzhledem k velkému zájmu studentů jako úspěch a již plánuje pokračování této soutěže i v roce 2013.

Vedle šance na realizaci vlastních nápadů si nejšikovnější studenti odnášejí také hodnotné ceny. Nejlepší projektové týmy regionálních kol obdržely elektronické čtečky, ke kterým celostátní finalisté získali také profesionální program pro úpravu, organizaci a sdílení fotografií. Vítěze již zanedlouho čeká předvánoční letecký zájezd do Bruselu, kde se vedle prohlídky předvánočního města seznámí také s českými představiteli v EU a evropskými institucemi.Soubory ke stažení:


transparent.gif
Přihlášení pro reg. uživatele
Anketa


Nové dokumentyRozpočtové opatření č. 12    
Rozpočtové opatření č. 11    
Rozpočtové opatření č. 10    
Schválený rozpočet 2021    
Rozpočtové opatření č. 9    
Nejstahovanější dokumenty(soubor není k dispozici)    
LIST OF BENEFICIARIES as of 30 April 2016 / Seznam příjemců ke 30.4. 2016    
Finanční a socioekonomické hodnocení projektů    
Pokyny pro žadatele a příjemce pro výzvu č. 91    
Orientační cenové ukazatele 2009 podle RTS a URS    

eu.jpg
fondy.jpg

transparent.gif
transparent.gif
© 2008 Regionální rada regionu soudržnosti Střední Čechy Mapa stránek RSS Tisknout stránku Doporučit stránku
„Provoz těchto webových stránek je hrazen z Operačního programu Technická pomoc 2014-2020“Design by: Astro Capital, s.r.o. Powered by logo_php.png